شرکت اپاتان رایانش
Opatan: Cloud Computing, Hadoop, Eucalyptus, رایانش ابری,اپاتان

خرداد۱

کارآموزی در اپاتان

شرکت اپاتان رایانش برای تابستان ۹۰ کارآموز می‌پذیرید.

۱. Linux SysAdmin

۲. برنامه‌ساز وب (Web Developer) مسلط به PHP یا Python

در مورد دوم (برنامه‌ساز وب) ترجیح می‌دهیم یک تیم دونفره هماهنگ باشد که بتوانیم یک پروژه به آن‌ها محول کنیم.

دوستان علاقه‌مند می‌توانند رزومه‌ یا توانمندی‌های خود را به نشانی jobs@opatan.com بفرستند.

اگر هم کسی (تیمی) پیشنهادی برای کار روی یک پروژه دارد می‌تواند روزمه خود را به همراه پیشنهاد بدهد. برای نوشتن روزمه می‌توان از اینجا یاری جست.

اطلاع‌رسانی پس از بررسی رزومه‌ها و به فرد یا افراد پذیرفته شده صورت خواهد گرفت.

اگر می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: ناصر غانم‌زاده | دسته‌بندی: رایانش ابری, شرکت | پیوند پایدار | ۴ دیدگاه
فروردین۱

سال نو مبارک

شرکت اُپاتان رایانش برای تمام خوانندگان، همکاران، دوستان و نیز علاقه‌مندان رایانش ابری سالی زیبا، پربار و البته کمی ابری آرزو می‌کند.

نویسنده: ناصر غانم‌زاده | دسته‌بندی: Cloud Computing, رایانش ابری, شرکت | پیوند پایدار | بدون دیدگاه
بهمن۱۰

آیا رایانش ابری همان مجازی‌سازی است؟

این پرسشی است که در ذهن بسیاری وجود دارد. به ویژه این روزها که کم‌کم همه خود را «رایانش ابری»کار می‌خوانند. برای بهره‌برداری سوار بر موج روزافزون «رایانش ابری» شده و راه‌کار «مجازی‌سازی» خود را تغییر نام می‌دهند.

بسیاری مجازی سازی را با رایانش ابری یکسان می‌دانند که این اشتباهی بزرگ است. مجازی‌سازی معمولاً به عنوان یکی از فناوری‌های پایه‌ای رایانش ابری است (گرچه می‌توان از آن استفاده نکرد.) تفاوت اساسی بین ابر و مجازی‌سازی این است که هدف ابر خودکارسازی در اختیار گرفتن منابع است (این به هر سه نوع زیرساخت، بستر و نرم‌افزار به عنوان سرویس بر می‌گردد) و هدف مجازی‌سازی بهینه‌سازی استفاده از منابع است. شما می‌توانید (همانگونه که بسیاری از فراهم‌کنندگان سرویس‌های ابری اینگونه می‌کنند) مجازی‌سازی  را به عنوان پایه‌ای برای ساخت یک ابر بکار ببرید ولی الزامی نیست. جدول زیر بیانگر برخی از تفاوت‌های این دو است:

مقایسه رایانش ابری با مجازی سازی

برای تشخیص اینکه آیا سرویس «رایانش ابری» خوانده شده، آیا واقعاً ابری هستند یا تنها ادعای  «رایانش ابری» کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنم تعریف ارایه شده توسط مؤسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا  از رایانش ابری را اینجا بخوانید(نسخه PDF)؛ به ویژه قسمت «پنج ویژگی اساسی» آن را و هرجا ادعایی مبنی‌بر رایانش ابری دیدید، بررسی کنید که آیا این ویژگی‌ها همراه سرویس ارایه شده وجود دارند و یا تنها از نام  «رایانش ابری» بهره‌برداری شده است.

آقای میلاد خواجوی هم چندی پیش در ستون «رایانش ابری» خود در عصر ارتباط مطلبی خواندنی  نام «رایانش ابری مجازی‌سازی نیست» نوشته‌اند که خواندن آن را هم توصیه می‌کنم.

اگر می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: ناصر غانم‌زاده | دسته‌بندی: Cloud Computing, ابر خصوصی, ابر عمومی, رایانش ابری | پیوند پایدار | یک دیدگاه
بهمن۸

رایانش ابری در صدر ۱۰ فناوری برتر گارتنر

به تازگی موسسه معتبر گارتنر «رایانش ابری» را در صدر فهرست برترین فناوری‌های استراتژیک برای سال ۲۰۱۱ قرار داده است. ما در اینجا نوشته گارتنر درباره رایانش ابری و تیتر بقیه را فهرست کرده‌ایم. نوشته‌ی اصلی را از این نشانی می‌توانید بیابید:

شرکت گارتنر ، امروز ۱۰ فناوری و روند برجسته را که برای اکثر سازمان ها در سال ۲۰۱۱ راهبردی است را معرفی کرد . تحلیل‌گران یافته‌های خود را در سمپوزیوم / ITxpo گارتنر که در ۲۱ اکتبر برگزار شد، ارایه کردند.

گارتنر فناوری استراتژیک را فناوری ای با پتانسیل تاثیر قابل توجه روی سازمان طی سه سال آینده تعریف می‌کند. عوامل با تاثیر بسیار، شامل پتانسیل بالا برای توفندگی بر فناوری اطلاعات و یا کسب‌وکار، نیاز به سرمایه‌گذاری پولی عمده، و یا ریسک در دیر پذیرفتن.

فناوری استراتژیک ممکن است فناوری موجودی باشد که بالغ شده است و یا برای طیف وسیع‌تری از کاربردها مناسب شده باشد. همچنین ممکن است تکنولوژی در حال ظهوری باشد که فرصتی را برای مزیت کسب و کار استراتژیک برای پذیرندگان آغازین یا پتانسیل برهم زدن قابل توجه بازار در پنج سال آینده را ارائه می دهد.  به این ترتیب ، این فناوری‌ها بر روی برنامه بلند مدت، برنامه‌ها و طرح‌های ابتکاری سازمان تاثیر می‌گذارند.

دیوید سیرلی، معاون رئیس و تحلیلگر برجسته گارتنر بیان می‌کند که: “شرکت‌ها باید این ۱۰ فناوری برتر را در فرآیند برنامه‌ریزی استراتژیک خود، با پرسیدن سوالات کلیدی و تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد آن‌ها، در طول دو سال آینده مدنظر قرار دهند.”

کارل کلاوچ، معاون رئیس و تحلیلگر برجسته گارتنر می‌گوید: “گاهی تصمیم‌، انجام ندادن هیچ کاری در مورد یک فناوری خاص خواهد بود.” “در دیگر موارد، تصمیم، ادامه‌ی سرمایه‌گذاری در فناوری با نرخ کنونی خواهد بود. در موارد دیگر نیز، تصمیم ممکن است آزمایش و یا بسط بیشتر فناوری باشد.”

۱۰ فناوری های راهبردی برتر برای سال ۲۰۱۱ عبارتند از :

۱. رایانش ابری. خدمات رایانش ابری در طیفی از ابر عمومی باز تا ابر خصوصی بسته وجود دارند. در سه سال آینده شاهد ارایه‌ی دامنه‌ی وسیعی از رویکردهای سرویس‌های ابری که بین این دو زمینه قرار می گیرند خواهیم بود. فروشندگان، بسته‌ها‌ی پیاده‌سازی شده ابر خصوصی را عرضه خواهند کرد که فناوری‌ها(نرم‌افزار و  یا سخت‌افزار) و متدولوژی (یعنی، بهترین شیوه برای ساخت و اجرای خدمات) سرویس ابر عمومی متعلق به فروشنده را به صورتی قابل پیاده‌سازی درون سازمان مصرف‌کننده ارایه خواهند کرد. بسیاری نیز خدمات مدیریتی را برای مدیریت از راه دور سرویس ابری پیاده‌سازی سازی شده ارایه خواهند داد. گارتنر انتظار دارد که سازمان‌های بزرگ، تا سال ۲۰۱۲ تیم برون سپاری پویایی را که مسئول تصمیم گیری و مدیریت مداوم ابرسپاری است درون خود داشته باشند.

۲. برنامه های موبایل و تبلت‌ها.

۳. ارتباطات و همکاری اجتماعی.

۴. ویدئو.

۵. نسل بعدتجزیه و تحلیل .

۶. تجزیه و تحلیل اجتماعی.

۷. رایانش متن‌محور.

۸. ذخیره حافظه.

۹. رایانش فراگیر.

۱۰. زیرساخت و رایانه‌های ماژولار .

اگر می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: سارا فیاض | دسته‌بندی: Cloud Computing, ابر خصوصی, ابر عمومی, رایانش ابری | پیوند پایدار | بدون دیدگاه
آذر۱۶

«اُپاتان رایانش» در فهرست حامیان پروژه بازمتن OpenStack

شرکت اُپاتان رایانش به فهرست حامیان و مشارکت‌کنندگان بزرگترین پروژه بازمتن رایانش ابری پیوست. پروژه OpenStack که توسط سازمان ناسا و چند شرکت دیگر پایه‌گذاری شده است، هم اکنون بزرگترین پروژه فراگیر رایانش ابری جهان می‌باشد. این پروژه به خاطر بازمتن و پر اهمیت بودن، خیلی زود از سوی دیگر شرکت‌ها مورد توجه قرار گرفت به صورتی‌که هم‌اکنون در فهرست حامیان این پروژه نام شرکت‌هایی چون اینتل، دل، citrix، AMD، rpath و بسیاری شرکت‌های بزرگ و کوچک دیگر فعال در زمینه‌ی رایانش ابری دیده می‌شود.

همچنین شایان ذکر است که این شرکت در فروردین سال گذشته (۸۸)  به فهرست حامیان «مانیفیست ابر باز» پیوست.

اگر می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: ناصر غانم‌زاده | دسته‌بندی: Cloud Computing, ابر خصوصی, رایانش ابری | پیوند پایدار | ۶ دیدگاه
آبان۱۱

رایانش ابری برای شما چه سودی دارد؟

انتظارات از رایانش ابری بسیار زیاد است و یکی از بحث برانگیزترین اصطلاحات در میان مدیران ارشد اطلاعاتی، برنامه‌سازان و مدیران فناوری اطلاعات است. اگرچه تبلیغات در این زمینه بیشتر از واقعیت است، اما رایانش ابری قطعا امیدبخش خواهد بود.
گارتنر سال ۲۰۱۰ را سال رایانش ابری نامیده است. بی‌شک، رایانش ابری مدیریت فناوری اطلاعات وعملیات مراکز داده‌ها را از نو تعریف (متحول) می‌کند. این مقاله کوشش می‌کند تا از دید کارآفرینان، برنامه‌سازان، مدیران فناوری اطلاعات و مصرف‌کنندگان به رایانش ابری نگاه کند.

می‌توانید مقاله‌ی کامل را بصورت ‍PDF  در بخش مقالات بارگیری نمایید. یا آن را مستقیم از اینجا بگیرید.

اگر می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: الهه مظاهری | دسته‌بندی: Cloud Computing, ابر خصوصی, ابر عمومی, رایانش ابری | پیوند پایدار | ۴ دیدگاه

شهریور۳۱

اسلاید‌های سمینار درآمدی بر رایانش ابری

هفته گذشته سمیناری درباره رایانش ابری (Cloud Computing) داشتم که اسلایدهای آنرا اینجا می‌توانید ببینید:

اگر می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: ناصر غانم‌زاده | دسته‌بندی: Cloud Computing, ابر خصوصی, ابر عمومی, رایانش ابری | پیوند پایدار | ۳ دیدگاه
شهریور۷

تفاوت رایانش ابری با رایانش مشبک

رایانش مشبک۱ (توری، شبکه‌ای، گرید) بیشتر با رایانش ابری اشتباه می‌شود، در صورتی که این دو چیز،کاملاً متفاوت می‌باشند. رایانش مشبک منابع چندین کامپیوتر موجود در یک شبکه را به صورت همزمان برای کار بر روی یک مساله استفاده می‌کند. این مورد بیشتر زمانی بکار می‌رود که مساله علمی یا فنی مد نظر باشد. نمونه‌ای معروف در این مورد جستجو برای هوش فرا زمینی (SETI) در پروژه ی Home@ است۲. در این پروژه مردم در سرتاسر جهان به SETI اجازه می‌دهند تا زمان‌های بی‌کار کامپیوترهایشان را در جستجو برای نشانه‌های از هوش درون هزاران ساعت از داده‌های رادیویی ضبط شده به اشتراک بگذارند.
یکی دیگر از کاربردهای خوب در زمینه مشبک، مربوط به انجمن جهانی مشبک- زیرساخت باز برکلی در رایانش شبکه‌ای۳ (BOINC) می‌باشد؛ ( اینجا را ببینید). در اینجا می‌توانید هر مقدار، زیاد یا کم از توان استفاده نشده از پردازش CPU خود که انتخاب می‌کنید را برای کمک به پیشبرد آزمایش‌های تاشدگی پروتئین۴ در زمینه تلاش برای تولید برنج مرغوب‌تر و با دوام‌تر برای تغذیه گرسنگان جهان اختصاص دهید. مطمئنم نمی‌دانستید که می توانید با کامپیوتر خود نیازمندان را تغذیه کنید.
رایانش مشبک نیازمند نرم افزاری است که بتواند برنامه را تقسیم کرده و سپس بخش‌های تقسیم‌شده آن را به هزاران کامپیوتر دیگر بفرستد. این کار می‌تواند روی کامپیوترهای یک سازمان و یا به صورت مشارکت عمومی انجام پذیرد.
شرکت سان، نرم‌افزار موتور مشبک۵ را ارائه می‌دهد که به مهندسان شرکت ها این امکان را می‌دهد که سیکل‌های کامپیوتری را تا بیش از ۸۰ ایستگاه کاری درآن واحد یک‌کاسه کنند.
رایانش مشبک به چند دلیل مورد استفاده قرار می گیرد:

  • روشی مقرون به صرفه برای استفاده از مقداری مشخص از منابع کامپیوتری است.
  • روشی است برای حل مسایلی که نیازمند مقادیر عظیمی از توان رایانشی باشند.
  • منابع چندین کامپیوتر می‌توانند همکارانه بین یکدیگر به اشتراک گذاشته شوند بدون آنکه یک کامپیوتر، کامپیوتر دیگری را مدیریت (اداره) کند.

پس رایانش مشبک و رایانش ابری چه ربطی به هم دارند؟ مستقیماً هیچ، زیرا آن‌ها اساساً به روش‌های متفاوتی عمل می‌کنند. در رایانش مشبک، یک پروژه عظیم میان چندین کامپیوتر تقسیم می‌شود تا منابع آن‌ها را بکار بگیرد. اما رایانش ابری دقیقاً برعکس عمل می کند. رایانش ابری به چندین برنامه کاربردی کوچک‌تر اجازه می‌دهد که به طور همزمان اجرا شوند.

گوشزد: شما می‌توانید بر روی یک ابر گرید محاسباتی بسازید ولی برعکس آن نشدنی است.

۱٫ Grid Computing
2. Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI)@ Home
3. World Community Grid-Berkeley Open Infrastructure for Network Computing
4. Protein Folding
5. Grid Engine

برگرفته از کتاب:

Cloud Computing: A Practical Approach

اگر می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: الهه مظاهری | دسته‌بندی: Cloud Computing, رایانش ابری | پیوند پایدار | ۵ دیدگاه
مرداد۱۷

ده واقعیت اساسی درباره رایانش ابری

یک- شما را نمی‌دانم ولی اما اگر من مجبور باشم نر‌م‌افزاری را بر روی کامپیوتر رومیزی نصب کنم، این کار را انجام نخواهم داد. نخستین واقعیت در مورد رایانش ابری این است که امروزه هر نرم‌افزاری که برای مصرف‌کننده- برای کامپیوتر رومیزی و نه ابر- ایجاد شده  است، باید به ابر برو(در ابر اجرا شود و نه روی کامپیوتر.)

دو- مرورگر تنها برنامه کاربردی لازم برای کامپیوتر رومیزی می باشد.

سه- ارتباط میان ساخت‌نرم‌افزار و عملیات [۱] را درست می‌دانم.

وقتی نوبت به زیرساخت می‌رسد هر چیزی که بتواند خودکار شود، باید خودکار شود.

چهار- سادگی همیشه بهتر از پیچیدگی است.

پنج- باز بودن بهتر از بسته بودن است.

شش- ارزش یا با خرج کردن پول بدست می‌آید یا با صرفه‌جویی در  پول.

هفت- مشتری مشتریان من، مشتری من محسوب می شوند.

هشت- مشتریانتان را توانمند سازید تا موفق شوند آنگاه شما نیز موفق خواهید شد.

نه- سیستم عامل مهم نیست.

ده- اطلاعات باید آزاد باشد.

[۱] DevOps

این نوشته برگردانی است از:

Cohen, Reuven. Top 10 Essential Truths of Cloud Computing

اگر می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: الهه مظاهری | دسته‌بندی: Cloud Computing, رایانش ابری | پیوند پایدار | بدون دیدگاه
تیر۲۱

چگونه رایانش ابری می تواند کسب‌وکار را دگرگون سازد

در جلسه هستید. شما و گروه‌تان فرصت کسب‌وکار جدید و بزرگی را شناسایی می‌کنید. اگر بتوانید در ۶۰ روز آن را راه اندازی کنید، بخشی از یک بازار غنی و تازه برای محصول یا خدمات‌تان باز می شود. برنامه عملیاتی طراحی می شود. همه چیز خوب پیش می‌رود.
سپس به مرحله‌ی عمل وارد می‌شوید. به تجهیزات کامپیوتری جدید نیاز دارید که برای نصب و راه اندازی هفته ها و یا ماه‌ها زمان نیاز دارد. همچنین به نرم‌افزار جدید نیاز دارید که این نیز ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها به آن بیفزاید. راهی برای مواجه شدن با چارچوب زمانی لازم در بازگشایی بازار وجود ندارد. نبود چابکی در فناوری اطلاعات سازمان‌تان دست‌وپای شما را بسته است.

یا، می‌توانستید تجربه نیویورک تایمز را داشته باشید زمانی که نیاز داشت تعداد زیادی از فایل‌های دیجیتال را به فرمتی مناسب برای قرار دادن روی وب  تبدیل کند. پس از شنیدن جمله‌ی اجتناب‌ناپذیر «انجام این پروژه زمان و پول زیادی می‌خواهد»،  یکی از مهندسان‌شان به خدمات ابری آمازون [۱] را بکار گرفت و ۲۰ نمونه‌ (سرور) رایانشی ایجاد کرد (اساسا، سرورهای مجازی)، فایل‌ها را آپلود کرد و همه‌ی آنها را یک هفته‌ای تبدیل کرد.

هزینه کل؟ ۲۴۰ دلار

این مثال، اینکه چرا رایانش ابری در حال دگرگون کردن چهره‌ی فناوری اطلاعات است را به خوبی نشان می‌دهد، همراه با پتانسیل ارزش آفرینی واقعی در کسب‌وکار. دسترسی سریع  به منابع محاسباتی در یک محیط رایانش ابری، چابکی در کسب‌وکار را فراهم می‌سازد؛ چالاکی کسب‌وکار شما در پاسخگویی سریع به تغییر شرایط کسب‌وکار با راهکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات.

با پذیرش این واقعیت که فناوری اطلاعات به نظر همیشه به روزترین و بهترین چیزها را در بر دارد، رایانش ابری همه‌ی علاقه‌مندان صنعت فناوری اطلاعات را به سوی خود کشانده است؛ از جمله شرکت‌هایی همچون آی‌بی‌ام، مایکروسافت، آمازون، گوگل و دیگر سرمایهگذاری‌‌های میلیاردها دلاری که در این شکل جدید رایانش صورت می‌گیرد. از دید کاربران فناوری اطلاعات، به تازگی گارتنر رایانش ابری را به عنوان دومین حیطه مهم و کانون توجه فناوری در سال ۲۰۱۰ برشمرده است.

اما رایانش ابری دقیقا چیست؟ چرا نسبت به آنچه قبلا وجود داشته متفاوت است؟ و چرا شما باید به آن توجه کنید؟

با وجود آنکه که تعریف‌های زیادی از رایانش ابری وجود دارد، نگاهی به تعریف رایانش ابری از دیدگاه مؤسسه ملی  استاندارد و فناوری(NIST)، بخشی از وزارت بازرگانی ایالات متحده می‌اندازیم. در تعریف این موسسه از رایانش ابری،فناوری اطلاعات  پنج ویژگی برای رایانش ابری دیده شده است:

سلف سرویس درخواستی(بنا به سفارش)، به کسب‌وکارها اجازه می‌د‌هد منابع رایانشی مورد نیاز را بدست آورند، بدون اینکه نیاز به تهیه‌ و خرید تجهیزات داشته باشند.

دسترسی گسترده به شبکه، امکان ساخت برنامه‌های کاربردی به شکلی همسو با فناوری روز مورد نیاز  کسب‌وکار را میسر می‌سازد. دستگاه موبایل و …

یک کاسه‌سازی منبع، امکان یک کاسه‌سازی منابع رایانشی  برای خدمت‌رسانی به چند مشتری را فراهم می‌سازد.

انعطاف پذیری سریع (در جا) مقیاس‌پذیری یا کوچک سازی سریع منابع را بنا به درخواست ممکن می‌سازند.

سرویس‌های اندازه‌گیری شده، به این معناست که کسب‌وکارها تنها برای منابع رایانشی که استفاده می‌کنند، هزینه پرداخت می‌نمایند و این یعنی: هزینه‌های فناوری اطلاعات با موفقیت کسب‌وکار همخوانی دارد.

برای ارایه‌ی یک نمونه‌ی واقعی از اینکه چگونه چابکی رایانش ابری سازمان‌ها را برای پاسخگویی به فرصت‌های کسب‌وکار توانا می‌سازد، اجازه دهید تجربه یکی از مشتریانمان «بنیاد آموزش دره سیلیکون»[۲] را ارایه دهم. برنامه‌های کاربردی درس محور این سازمان به ۱۳۰۰۰ معلم موجود در تمامی دره سیلیکون این امکان را می دهد تا روی برنامه‌های درسی همکاری کنند. NBC دقیقا پیش از المپیک‌ بازی‌های ‌زمستانی امسال به سراغ برنامه‌های آموزشی دانش‌محور این بنیاد که تمرکزشان بر علم نهفته در تجربه ورزشکاران المپیک بود، آمد (برای مثال، بارهای وارد شده روی پاهای اسکی‌باز زمانی که از خط آغاز مسابقه اسکی سرعت جدا می‌شود.)

دغدغه بنیاد این بود که آیا این برنامه‌ی کاربردی می‌تواند از عهده‌ی افزایش بار پیش‌بینی شده برآید یا خیر. تنها چند روز پیش از آغاز بازی‌های المپیک استفاده وسیع و سنگین از این برنامه‌های درسی آغاز می‌شد. گروه این برنامه کاربردی را چند ماه زودتر به خدمات آمازون مهاجرت داده بودند و می‌توانستند که به‌سرعت سرورهای کوچک درحال اجرای این برنامه را خاموش کرده و برنامه را به سرورهای بزرگتر با ظرفیت محاسباتی سه برابر انتقال دهند.

این جمله که بگوییم کسب‌وکار با سرعت روزافزونی در حال تغییر است  کلیشه‌ای است، اما یکی از حقایق در مورد کلیشه‌ها این است که آنها اغلب اوقات حقیقت را بیان می‌کنند. سرعت آرام فناوری اطلاعات سنتی برای محیط پرشور کسب‌وکار امروز مناسب نیست. چابکی رایانش ابری تطابق بیشتر و بهتری با شرایط کسب‌وکار دایما در حال تغییر امروز دارد.

[۱] Amazon Web Services cloud
[2]  Silicon Valley Education Foundation

این نوشته برگردانی است از:

Golden, Bernard.  How Cloud Computing Can Transform Business. Harvard Business Review

اگر می خواهید بار دیگر که مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: الهه مظاهری | دسته‌بندی: Cloud Computing, ابر عمومی, رایانش ابری | پیوند پایدار | یک دیدگاه
 

Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin