شرکت اپاتان رایانش
Opatan: Cloud Computing, Hadoop, Eucalyptus, رایانش ابری,اپاتان

فعالیت اصلی شرکت در زمینه‌ی «رایانش ابری» و ارایه‌ی«خدمات ابری» می‌باشد. ما راه‌حل‌های رایانش ابری و خوشه‌بندی (کلاسترینگ) با لینوکس ارایه می‌دهیم. همچنین خدمات نصب، پشتیبانی و آموزش سرورهای لینوکس نیز از دیگر خدمات ما است.

 

رایانش ابری تغییری شگرف و گذاری مهم در صنعت فناوری اطلاعات و شیوه‌ی ارایه‌ی سرویس‌های مبتنی بر آن است. این فناوری زمانیکه تقاضا برای مراکز داده به شکلی چشمگیر رو به فزونی است، کارایی و انعطلاف‌پذیری بالایی را نوید می‌دهد.

 

اُپاتان نخستین شرکت ایرانی است که پا به عرصه‌ی رایانش ابری گذاشته است. ما فعالیت در این زمینه را از پایان سال ۱۳۸۷ آغاز کردیم. در فروردین ۱۳۸۸ به «مانیفیست ابر باز» پیوسته و در فهرست حامیان ابر باز قرار گرفتیم. همچنین با توجه به نبود تعریف مشخصی از رایانش ابری به زبان فارسی در مرداد ماه سال ۱۳۸۸ نسخه ۱.۴ «تعریف موسسه ملی استاندارد و فناوری» آمریکا (NIST)  را با نام «تعریف رایانش ابری»  به فارسی ترجمه نمودیم که بعد‌ها نسخه‌ی جدیدتر و به ‌روز شده‌ی تعریف یاد شده را نیز به فارسی برگردانیدم که از این نشانی قابل دریافت می‌باشد.

از دی ماه  سال ۸۸ شرکت تمام کسب‌وکارهای دیگر خود را کنار گذاشت و فعالیت خود را  روی رایانش ابری متمرکز کرد.

 

شرکت همینطور به فهرست حامیان بزرگترین پروژه بازمتن رایانش ابری پیوسته است. پروژه OpenStack که توسط ناسا و چند شرکت دیگر پایه گذاری شده است، هم اکنون بزرگترین پروژه فراگیر رایانش ابری جهان می‌باشد. این پروژه به خاطر باز و پر اهمیت بودن خیلی زود از سوی دیگر شرکت‌ها مورد توجه قرار گرفت به صورتی‌که هم‌اکنون در فهرست حامیان این پروژه نام شرکت‌هایی چون Dell، Intel، citrix، AMD، rpath،Cisco، HP، NEC و بسیاری شرکت‌های بزرگ و کوچک دیگر فعال در زمینه‌ی رایانش ابری دیده می‌شود.

 

Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin