شرکت اپاتان رایانش
Opatan: Cloud Computing, Hadoop, Eucalyptus, رایانش ابری,اپاتان

اردیبهشت۲۹

الگوهای کاربرد رایانش ابری

رایانش ابری به  خودی خود فناوری نیست بلکه روش‌ها، اسلوب‌ها و تکنیک‌هایی است برای کاربرد مجموعه‌ای از فناوری‌ها و منابع رایانشی. رایانش ابری الگوهای کاربرد مختلفی دارد. سایمون گست (Simon Guest)  از مایکروسافت الگوهای کاربرد رایانش ابری را پنج دسته می‌داند و آن‌ها را اینگونه بر می‌شمرد (اینجا):

 • استفاده از رایانش ابری برای گسترش مقیاس (Scale): بکار بردن رایانش ابری برای دستیابی به مقیاس با استفاده از ماشین‌های فراهم شده در مقابل استفاده از ماشین‌های که در محل بصورت فیزیکی وجود دارند.
 • استفاده از رایانش ابری برای چندمشتریه  بودن: بکار بردن ابر برای ساخت برنامه‌های چند‌مشتریه، پاسخگویی به هزاران مشتری با استفاده از یک منبع کد
 • استفاده از رایانش ابری برای محاسبه (Compute): بکار بردن ابر برای حل مسایلی که نیاز به محاسبات زیاد روی چندین کامپیوتر دارند
 • استفاده از رایانش ابری برای ذخیره‌سازی: بکار بردن ابر برای ذخیره حجم زیادی از داده به شکلی که بصورت نامحدود مقیاس‌پذیر باشد
 • استفاده از رایانش ابری برای ارتباطات: بکار بردن ابر برای ساختن ارتباطلات نظیر به نظیر و ناهمگام

نکته: اگر دقت کنید «محاسبات ابری»‌ تنها و تنها یکی از الگوهای رایانش ابری (Cloud Computing) است و  این یکی از دلایلی است که ما محاسبات ابری را برابر خوبی برای Cloud Computing نمی‌دانیم و و«رایانش ابری» که فارسی‌تر هم هست را برابری درست‌تر می‌دانیم.

اگر می خواهید بار دیگر که  مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

نویسنده: ناصر غانم‌زاده | دسته‌بندی: Cloud Computing, رایانش ابری | پیوند پایدار

یک دیدگاه برای “الگوهای کاربرد رایانش ابری”

 1. محمد says:

  بسی خوشحال شدم که (از طریق وب‌گاه آقای مهرانی) متوجه شدم وب‌نوشتتان را بالاخره راه انداخته‌اید. مدتی بود از شما خبری نداشتیم و دامنه‌ی قبلی شما هم به فنا رفته است!
  خطرپذیری شما در به‌کارگیری فناوری‌های جدید و ظاهراً ناآشنا با بازار ایران، باعث می‌شود تا یک الگو و یک پیشتاز برای ما باشید. من همیشه دنبال شواهدی هستم که ثابت کنم در ایران هم می‌توان در بسیاری از زمینه‌ها – که عموماً کسی سراغ آن‌ها نمی‌رود – موفق بود ولی هنوز کسی تلاش نکرده است! امیدوارم شما به یکی از آن شواهد تبدیل شوید.
  اگر در تهران کار فنی انجام می‌دادید به طور جدی به کار در شرکت شما فکر می‌کردم. من عاشق کار در شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان هستم. یکبار در وب‌نوشت قبلی شما گفته بودم که ما هم یک بار به کار در زمینه‌ی رایانش ابری فکر کرده بودیم اما نشد سراغش برویم (حامی‌مان حاضر به ریسک نشد). هنوز هم یکی از آرزوهای من پیدا کردن فرصتی برای کار با هادوپ است.
  در ضمن از قرار معلوم در تعدادی از دانشگاه‌ها (از جمله دانشگاه ما) پژوهشگرانی (از مقطع ارشد به بالا) هستند که با هادوپ کار می‌کنند. فکر کنم در صنعتی اصفهان هم باشند. فکر کنم اگر برخی از این افراد متوجه شوند که امکان کار در این زمینه برایشان در ایران وجود دارد بسیار شگفت‌زده و خوشحال شوند و حتی حاضر شوند با حقوق کمتر از عرف کار کنند.

دیدگاه شما

 

Canonical URL by SEO No Duplicate WordPress Plugin